Zobu zaudēšana ir ne tikai estētiska problēma, bet arī nopietns žokļa un sejas sistēmas funkcijas traucējums. Pēc zoba izraušanas daudziem pacientiem rodas jautājums: vai un cik ātri būtu jāievieto implants? Ir svarīgi apzināties, ka savlaicīgai implantu ievietošanai pēc zoba ekstrakcijas ir būtiska nozīme mutes veselības saglabāšanā.
Kāpēc ir svarīgi implantēt zobu pēc ekstrakcijas?
Kad tiek izrauts zobs, mutē notiek izmaiņas, kas var nopietni ietekmēt citus zobus un kaulaudus. Ja trūkstošais zobs netiek laikus aizstāts, tas var radīt daudzas problēmas.
Zobu implanti pēc zobu ekstrakcijas ir labākais veids, kā atjaunot gan košļāšanas funkciju, gan smaida estētiku. Implanti aizstāj zaudētā zoba sakni un integrējas kaulā, palīdzot novērst turpmāku atrofiju. Ātra implantu ievietošana pēc zoba ekstrakcijas sniedz vairākas priekšrocības:
1. Novērš zobu nobīdi
Kad zobs ir izrauts, blakus esošie zobi var sākt virzīties uz tukšo vietu. Šī pārvietošanās var izjaukt pareizu sakodienu, jo zobi cenšas aizpildīt radušos tukšumu. Šīs izmaiņas var radīt košļājamās slodzes sadalījuma nelīdzsvarotību, kas ne tikai apgrūtina košļāšanu, bet arī palielina citu zobu problēmu risku. Implanta ievietošana palīdz noteikt pareizu zobu stāvokli, darbojoties kā dabīgs zobs, kas tur blakus esošos zobus savā vietā. Tas novērš turpmākas komplikācijas, kas saistītas ar nepareizu sakodienu, piemēram, zobu eroziju, žokļa locītavas sāpes vai pat periodonta slimību attīstību.
2. Kaulaudu saglabāšana
Zobu saknei ir svarīga loma kaula apjoma un blīvuma uzturēšanā. Ja tā tiek izņemta, kaulaudi vairs nesaņem nepieciešamo stimulāciju, kas izraisa atrofiju - kaulaudi sāk zaudēt gan augstumu, gan platumu. Jo ilgāk tiek atstāta tukša vieta, jo nozīmīgākas ir šīs izmaiņas. Ja kauls ievērojami atrofējas, tas var apgrūtināt vai pat padarīt neiespējamu implanta ievietošanu nākotnē, jo ir nepieciešams pietiekams kaula apjoms, lai droši nostiprinātu implantu. Implants, līdzīgi kā zoba sakne, stimulē kaula augšanu, saglabājot kaula apjomu un novēršot atrofiju. Ātra implanta ievietošana pēc zoba ekstrakcijas palielina varbūtību, ka kauls saglabās savu sākotnējo izmēru, kas ir ļoti svarīgi ilgtermiņa žokļa veselībai.
3. Košļāšanas funkcijas saglabāšana
Katram zobam ir sava loma, sadalot košļāšanas slodzi. Zaudējot zobu, īpaši kādu no aizmugurējiem zobiem, šis līdzsvars tiek izjaukts. Pārējie zobi sāk uzņemties lielāku slodzi, kas var izraisīt nodilumu, mikroplaisas un citus bojājumus. Turklāt viena vai vairāku zobu trūkums var apgrūtināt pareizu ēdiena košļāšanu, kas pasliktina gremošanu un vispārējo veselību. Implanta ievietošana pilnībā atjauno zaudētā zoba funkciju, atjaunojot dabisko košļāšanas slodzes sadalījumu. Tas palīdz novērst citu zobu bojājumus, kā arī izvairīties no žokļa locītavu problēmām, kas var rasties nepareiza košļāšanas dēļ.
4. Estētika un pārliecība
Zobu, īpaši priekšējo, zaudēšana uzreiz ietekmē jūsu izskatu. Tas var radīt diskomfortu un mazināt pašapziņu. Taču pat zoba izņemšana mutes aizmugurē, lai gan sākumā šķietami nemanāma, laika gaitā var ietekmēt sejas estētiku. Kaulu audiem atrofējoties, seja var sākt zaudēt formu, parādīties grumbas un mainīties profils. Implanta ievietošana ne tikai atjauno zaudētā zoba funkcionalitāti, bet arī palīdz saglabāt dabisku sejas kontūru un pievilcīgu smaidu. Pateicoties implantam, cilvēks nejūt psiholoģisku diskomfortu, zinot, ka viņa smaids paliek skaists un pilnvērtīgs.
Kad vislabāk ievietot implantu pēc zoba ekstrakcijas?
Optimālākais risinājums ir ievietot implantu pēc iespējas ātrāk pēc zoba ekstrakcijas. Ja implantu nav iespējams ievietot ātri, ir svarīgi neatlikt to uz ļoti ilgu laiku, lai izvairītos no kaula atrofijas un nepieciešamības veikt papildu procedūras, piemēram, kaula augmentāciju.
Pierakstieties uz implantologa konsultāciju mūsu klīnikā un uzticiet savu zobu veselību un smaida skaistumu labākajiem speciālistiem!