Blogs

Kāpēc zobi kļūst tumšāki un kā atgūt baltus zobus?

Kā novērst zobu tumšošanos
Skaists un veselīgs smaids ir ne tikai pievilcīgs, bet arī veselības pazīme. Tomēr laika gaitā daudzi no mums pamana, ka zobi maina krāsu, kļūst tumšāki un zaudē spīdumu. Šī problēma var radīt diskomfortu un ietekmēt pašapziņu. Kādi ir iemesli, kāpēc zobi kļūst tumšāki, un kā atjaunot to dabisko baltumu?

Cēloņi, kāpēc zobi kļūst tumšāki

1. Kariess
Kariess ir viena no biežākajām mutes dobuma slimībām, kas izraisa zobu emaljas un dentīna bojājumus. Baktēriju radītās skābes noārda emaljas minerālus, veidojot tumšus plankumus un dobumus. Tas ne tikai bojā zobu izskatu, bet arī var radīt sāpes un paaugstinātu jutību.
2. Krāsojošie pārtikas produkti
Daži pārtikas produkti un dzērieni satur pigmentus, kas spēj iekļūt emaljas mikroporās un krāsot zobus:
  • Kafija un tēja: regulāra šo dzērienu lietošana veicina pigmentu uzkrāšanos.
  • Sarkanvīns: bagāts ar tanīniem un hromogēniem, kas var krāsot zobus.
  • Ogas un mērces: mellenes, kazenes, granātāboli, sojas un tomātu mērces var atstāt tumšus nosēdumus.
3. Smēķēšana
Tabakas lietošana ievērojami ietekmē zobu krāsu. Nikotīns un darva, un citas vielas, ko satur tabakas dūmi, nosēžas uz smaganām un zobu virsmas, veidojot noturīgu dzeltenbrūnu aplikumu. Smēķēšana arī samazina siekalu izdalīšanos, kas palielina bakteriālā aplikuma uzkrāšanos un smaganu slimību risku.
4. Nepietiekama mutes dobuma higiēna
Neregulāra vai nepilnīga zobu tīrīšana veicina aplikuma un zobakmens veidošanos. Baktēriju aplikums var absorbēt krāsojošos pigmentus, pastiprinot zobu tumšošanos. Zobakmens ne tikai bojā estētisko izskatu, bet arī var izraisīt smaganu iekaisumu.
5. Zobu trauma
Mehāniski bojājumi, piemēram, trieciens vai kritiens, var izraisīt asinsrites traucējumus zoba pulpā. Tas var novest pie nervu un asinsvadu bojāejas zoba iekšienē, mainot tā krāsu uz pelēku vai melnu. Šādos gadījumos nepieciešama tūlītēja zobārsta palīdzība.

Kā novērst zobu tumšošanos

  • Rūpīga mutes dobuma higiēna: tīriet zobus vismaz divas reizes dienā, lietojiet zobu diegu un mutes skalojamos līdzekļus.
  • Pārdomāts uzturs: ierobežojiet krāsojošo produktu un dzērienu lietošanu vai izskalojiet muti ar ūdeni pēc to lietošanas.
  • Atteikšanās no smēķēšanas: tas būtiski uzlabos ne tikai zobu krāsu, bet arī vispārējo veselību.
  • Regulāras zobārsta vizītes: apmeklējiet zobārstu vismaz divas reizes gadā profilaktiskai pārbaudei un profesionālai tīrīšanai.
  • Zobu aizsardzība: sporta aktivitātēs izmantojiet mutes aizsargus, lai novērstu iespējamos bojājumus.

Problēmas risināšanas veidi

1. Profesionāla zobu higiēna
Zobārsts var noņemt aplikumu un zobakmeni, ko nevar novērst ar ikdienas higiēnu. Procedūra ietver ultraskaņas tīrīšanu, smilšu strūklu (Air Flow) un pulēšanu, atgriežot zobiem to dabisko krāsu un gludumu.
zobu balināšana
2. Zobu balināšana
  • Kabinetā veiktā balināšana: profesionāla procedūra, kas sniedz ātrus un pamanāmus rezultātus, padarot zobus gaišākus par vairākiem toņiem.
  • Mājas balināšana: ar zobārsta ieteikumu un uzraudzību izmantojot individuāli izgatavotas kapes un balināšanas līdzekļus.
3. Estētiskā restaurācija
  • Venīri: plānas keramikas vai kompozītmateriāla plāksnītes, kas piestiprinātas pie zobu priekšējās virsmas, slēpjot defektus un uzlabojot izskatu.
  • Kroņi: piemēroti, ja zobs ir stipri bojāts; kronis pilnībā pārklāj zobu, atjaunojot tā funkciju un estētiku.

Zobu tumšošanās var radīt neērtības, bet mūsdienu zobārstniecība piedāvā efektīvus risinājumus. Pareiza mutes dobuma kopšana un savlaicīga speciālista apmeklēšana palīdzēs saglabāt jūsu smaidu spožu un veselīgu.

Negaidiet, rūpējieties par savu smaidu jau šodien! Pierakstieties uz konsultāciju mūsu klīnikā un uzziniet, kā atgūt zobu baltumu un pārliecību par sevi.