Blogs

Kas ir periodontīts: cēloņi, simptomi un slimības stadijas

Periodontīts ir infekcijas un iekaisuma izraisīta periodonta audu, t. i., zobus ieskaujošo un balsta struktūru, slimība. Tas attīstās no gingivīta, kas ir sākotnējs smaganu iekaisums, kurš, ja netiek ārstēts, izplatās dziļāk periodonta audos. Iekaisuma procesa rezultātā tiek iznīcinātas saites un kauls, kas notur zobus savā vietā, kas var izraisīt zobu zudumu.

Periodontīta cēloņi

Galvenais periodonta slimību cēlonis ir zobu aplikuma - lipīgas plēves, ko veido baktērijas, ēdiens un siekalas - uzkrāšanās. Ja aplikumu regulāri nenovāc, tas sacietē un kļūst par zobakmeni, ko nevar noņemt ar parasto zobu birsti. Baktērijas, kas atrodas aplikumā un zobakmenī, izraisa smaganu iekaisumu un pakāpeniski iznīcina periodonta audus.
Pastāv arī citi faktori, kas palielina periodontīta attīstības risku:

  • Dažiem cilvēkiem ir iedzimta nosliece uz smaganu slimībām;
  • Smēķēšana negatīvi ietekmē smaganu stāvokli un palēnina dzīšanas procesu;
  • Hormonālās izmaiņas (grūtniecība, menopauze u.c.) var palielināt smaganu jutīgumu;
  • Hroniskas slimības, piemēram, diabēts, vājina imūnsistēmu un palielina infekciju risku;
  • Stress var samazināt organisma spēju cīnīties ar infekcijām;
  • Nepareiza diēta, vitamīnu un minerālvielu trūkums ietekmē vispārējo mutes dobuma veselību;
  • Daži medikamenti, piemēram, kas samazina siekalošanos, var veicināt šīs slimības attīstību.

Periodontīta simptomi

Periodontīts bieži attīstās nepamanīts, bez izteiktiem simptomiem agrīnā stadijā. Tomēr, slimībai progresējot, var parādīties šādas pazīmes:

  • asiņošana no smaganām, tīrot zobus vai ēdot cietu pārtiku;
  • Sarkanums, pietūkums un smaganu jutīgums;
  • Slikta elpa, kas nepazūd pēc zobu tīrīšanas;
  • Smaganu recesija, kad smaganu audu nolaišanās dēļ zobi šķiet garāki;
  • Starp zobu un smaganām veidojas kabatas, kurās uzkrājas baktērijas un aplikums;
  • Kustīgi zobi;
  • Diskomforts vai sāpes košļāšanas laikā.

Ir svarīgi atzīmēt, ka sāpju neesamība nenozīmē, ka nav slimības. Regulāras vizītes pie zobārsta var palīdzēt atklāt periodontītu agrīnā stadijā.

Periodontīta stadijas

Periodontīts iziet cauri vairākiem attīstības posmiem, un katram no tiem ir raksturīgas noteiktas izmaiņas periodonta audos.

1. Gingivīts

Tā ir sākotnējā stadija, kurā iekaisums skar tikai smaganas. Smaganas var būt sarkanas un pietūkušas, novērojama asiņošana. Šajā stadijā process vēl ir atgriezenisks, un ar pareizu mutes dobuma kopšanu smaganu veselību var pilnībā atjaunot.

2. Agrīnais periodontīts

Iekaisums izplatās uz periodonta saitēm un kaulaudiem. Sākas zobu balsta struktūru bojāšanās un veidojas nelielas periodonta kabatas. Var parādīties pirmās zobu kustīguma pazīmes.

3. Vidēji smags periodontīts

Audu destrukcija progresē, kabatas kļūst dziļākas, palielinās kaulaudu zudums. Zobi kļūst kustīgāki, palielinās asiņošana un slikta elpa.

4. Smags periodontīts

Pēdējā stadijā notiek ievērojams kaulu un saišu zudums. Zobi kļūst ļoti kustīgi, un tie var izkrist paši vai arī tos var nākties izraut. Iekaisuma process var izplatīties uz blakus esošajiem audiem un ietekmēt vispārējo organisma stāvokli.

Periodontīta ārstēšana

Ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no slimības stadijas un savlaicīgas nosūtīšanas pie speciālista. Galvenās ārstēšanas metodes ir vērstas uz infekcijas likvidēšanu, audu destrukcijas apturēšanu un smaganu veselības atjaunošanu.

Konservatīvā ārstēšana ietver profesionālu zobu tīrīšanu, lai noņemtu aplikumu un zobakmeni gan virs, gan zem smaganām. Zobārsts var izrakstīt antibakteriālus medikamentus cīņai ar infekciju. Pacientam tiek sniegti ieteikumi mutes dobuma higiēnas uzlabošanai.

Smagākās periodontīta stadijās izmanto ķirurģisku ārstēšanu. Tā var būt kiretāža - dziļa periodonta kabatu tīrīšana, vai ķirurģiska operācija, lai atjaunotu smaganu struktūru. Dažos gadījumos tiek veikta kaula transplantācija, lai atjaunotu zaudētos kaula audus.

Pēc galvenās ārstēšanas ir nepieciešama uzturošā terapija, lai novērstu atkārtotu slimības atkārtošanos. Tā ietver regulārus zobārsta apmeklējumus, profesionālu tīrīšanu un rūpīgu mutes dobuma kopšanu mājās.

Tādējādi periodontīts ir nopietna slimība, kas var izraisīt zobu zudumu un negatīvi ietekmēt vispārējo veselības stāvokli. Savlaicīga periodontīta atklāšana un ārstēšana var glābt zobus un novērst komplikācijas. Regulāra mutes dobuma higiēna un profilaktiski zobārsta apmeklējumi ir galvenie faktori, lai novērstu šīs slimības attīstību.
Ja pamanāt smaganu iekaisuma pazīmes vai kādu no citiem šajā rakstā aprakstītajiem simptomiem, neatlieciet vizīti pie zobārsta. Pierakstieties uz vizīti mūsu zobārstniecības klīnikā, kur pieredzējuši speciālisti diagnosticēs Jūsu stāvokli un piedāvās individuālu ārstēšanas plānu, kurā ņemtas vērā Jūsu organisma īpatnības.